NOC SOBÓTKOWA24.06.2017 r. Park Strażaka w Działoszynie
Impreza odbywała się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy p. Rafała Draba.
Festyn rozpoczął się barwnym korowodem, który wyruszył spod Urzędu Miasta i Gminy Działoszyn, ulicą Piłsudskiego i Częstochowską aż do Parku Strażaka. W korowodzie uczestniczyła orkiestra Dęta Cementowni „Warta „ w Trębaczewie, dzieci z wiankami, zespół regionalny Magurzanie z Łodygowic oraz zespół folklorystyczny Trębaczewianie. Nad bezpieczeństwem uczestników korowodu czuwali policjanci z działoszyńskiego Komisariatu Policji.

Po przybyciu na miejsce odbyło się krótkie przywitanie uczestników korowodu oraz oficjalne otwarcie festynu, którego dokonały dyrektor Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Działoszynie p. Iwona Mordalska i kierownik zespołu folklorystycznego Trębaczewianie p. Dorota Rabiniak.

Program artystyczny rozpoczął krótki występ Orkiestry dętej Cementowni „ Warta”. Orkiestra powstała w 1964 roku działa dzięki mecenatowi Cementowni „ Warta”. Od 27 lat kapelmistrzem orkiestry jest p. Artur Szczęsny. Orkiestra w całości składa się z muzyków amatorów, ale dzięki wytężonej pracy brzmią jak zawodowcy. W swoim repertuarze mają nie tylko utwory marszowe, które mogliśmy wysłuchać podczas imprezy , ale szeroko rozumianą muzykę rozrywkową wykonywaną czasem z udziałem solistów. Podczas koncertu nie zabrakło tradycyjnego „ Sto lat” wykonanego dla jednego z członków orkiestry, który w tym dniu obchodził imieniny.

Następnie na scenie zaprezentowały się małe wokalistki z MGDK przygotowane przez p. Karinę Weber. Antosia Mordalska, Kinga Szymańska, Weronika Mordal , Maja Duś oraz Hania i Marysia Gorczyckie zaśpiewały piosenkę „ Podaj mi rękę tato”, natomiast Maja Witkowska zaprezentowała utwór „ Świat to za mało”.

Po występie dziewczynek nadszedł czas na zmagania sołectw czyli III Gminny Turniej Sołtysów. Do turnieju zgłosiło się 6 sołectw: Kolonia Lisowice na czele z sołtys p. Haliną Maciołek, Trębaczew z sołtyską p. Donatą Rełkowską, Sadowiec Wieś, któremu sołtysuję p. Ewelina Kowalik, Osiedle nr. 1 Działoszyn na czele z przewodniczącym osiedla p. Bogumiłem Chodakiem oraz sołectwo Szczyty z sołtysem Janem Madejem. Z powodu nieprzewidzianych zdarzeń losowych członków drużyny sołeckiej nie dotarła do nas sołtys Lisowic p. Marianna Graczyk.
Potyczki sołtysów okazały się doskonałą rozrywką dla zebranych w Parku Strażaka. Oprócz wzajemnej rywalizacji publiczność mogła również oglądać całkiem niezłe potknięcia. Ciekawe konkurencje okazały się bowiem dla niektórych nie lada wyzwaniem. Przeprowadzono wyścigi na specjalnych nartach, kalambury, turniej wiedzy o sołectwach, oraz „wyścigi po spożyciu”, jako dogrywkę potraktowaliśmy śmieszny konkurs „ dokończ zdanie”. Odpowiedzi były naprawdę prześmieszne. Serdecznie dziękujemy sołtysom za wspaniały udział, zaangażowanie, zaciętą walkę i poczucie humoru. Sołtysi to nie tylko prawdziwi pasjonaci pracy na rzecz środowiska lokalnego, ale ludzie integrujący środowisko lokalne i świetnie zorientowani w realiach swoich sołectw. Wszyscy sołtysi otrzymali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn p. Rafała Draba, dodatkowo po raz pierwszy sołtysi otrzymali namalowane swoje karykatury. W wyniku punktacji wszyscy sołtysi zdobyli również zaszczytny tytuł „ Super Sołtysa”.

Po zmaganiach sołtysów odbyły się występy zespołów: folklorystycznego Magurzanie z Łodygowic oraz ludowego Trębaczewianie. Zespoły występowały w 3 tematycznych blokach ludowych. Po raz pierwszy wystąpiła nowo powstała, dziecięca grupa zespołu Trębaczewianie.
Po pierwszym bloku ludowym nastąpiło rozstrzygnięcie ogłoszonego Konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy. Dostarczone wianki oceniało jury w składzie:p. Elżbieta Mikociak kierownik artystyczny zespołu Magurzanie, p. Dorota Rabiniak kierownik zespołu Trębaczewianie oraz p. Iwona Mordalska dyrektor MGDK. Wianki były wykonane z żywych kwiatów. Jury przyznało I, II i III miejsce autorom wianków i wręczyło nagrody rzeczowe ufundowane przez burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn p. Rafała Draba.

Po zakończeniu prezentacji na scenie wykonawcy, dzieci z wiankami oraz wszyscy obecni w parku uformowali korowód i udaliśmy się nad rzekę. Tam nastąpił obrząd sobótkowy prowadzony przez zespół Trębaczewianie. Wykonano tradycyjne pieśni sobótkowe, które były dawniej przed laty w tradycji puszczania wianków na wodę. Pieśniom towarzyszyły wianki trzymane przez kobiety w dłoniach i pochodnie w rękach panów. Było to bardzo barwne i ciekawe widowisko. Na zakończenie festynu odbyło się wspólne śpiewanie przy ognisku.

Podczas festynu nie zabrakło również pysznego jedzenia przygotowanego przez członków zespołu Trębaczewianie. Na stoisku były tradycyjne ciasta drożdżowe, marchwiaki i ciasta z owocami. Nie zabrakło potraw na gorąco, były krokiety z kapustą, bigos, żurek i kasza gryczana z gulaszem. Promocję tej Potrawina ziemi łódzkiej zespół rozpoczął już dawno. Kasza z gulaszem zdobyła wiele nagród i została specjałem regionu.

Podczas całej imprezy obecni byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Raciszyna wraz z prezesem p. Rafałem Siedlaczykiem. W tym roku przybyła również nowo powstała sekcja żeńska. Druhowie są już kolejny rok z nami podczas festynu sobótkowego, czuwają nad bezpieczeństwem i służą pomocą, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy.