JESIENNE SPOTKANIA Z FOLKLOREM


W dniu 27 października 2018 r w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Działoszynie odbył się koncert zespołów „ Jesienne spotkania z folklorem”.

I-sza część koncertu poświęcona była 100-leciu Niepodległości Polski, Zespół Folklorystyczny "Trębaczewianie" wykonał poloneza w strojach szlacheckich, natomiast dziecięca grupa taneczna wykonała krakowiaka. Tańce przygotowała Maria Szczyrkowska - instruktor tańca ludowego.

II-ga część koncertu była prezentacją zaproszonych zespołów. Zaśpiewała grupa śpiewacza VIS Stecine, zatańczyli - Folklorna Skupina Gozdar ze Słowenii oraz Zespół Tańca Ludowego Molodist z Ukrainy.

III-cia część koncertu rozpoczęła się siarczystym oberkiem w wykonaniu kapeli Trębaczewianie, a następnie od oberka w wykonaniu grupy dziecięcej tancerze przeprowadzili nas do polki, która była tańcem finałowym.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska".

Trębaczewianie
Zespół w swoim repertuarze ma opracowane pieśni ludowe różnych regionów Polski, pieśni patriotyczne i obrzędowe. Bierze udział w wydarzeniach kulturalnych na różnych szczeblach, w konkursach i przeglądach, na których odnosi wiele sukcesów m.in.
- jest laureatem 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2013 roku
- I miejsce na III Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych "Złoty Talizman" w Pawłowicach w 2013 roku
- I miejsce na 36 Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu w 2014 roku
- zakwalifikował się do finału 21. międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie 2015 roku oraz koncertu galowego tego konkursu
- I miejsce na XXII Międzynarodowym Przeglądzie zespołów Regionalnych ZŁOTY KŁOS Euro-Folklor 2015 w Zebrzydowicach
- II miejsce w VI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie w 2015 roku
- wyróżnienie na 16 Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Nasz wieczne kolędowanie" w 2016 w Niepokalanowie
- I miejsce na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Żarkach
- II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu w 2018 roku
Zespół uczestniczył również w festiwalach międzynarodowych, m.in.
- w 9. Międzynarodowych Spotkaniach Grup Folklorystycznych "Praskie Dni Folklorystyczne" w Pradze 2015 rok
- Festiwalu Folklorystycznym "TISZA" na Węgrzech w 2016 roku
- 53. Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej EUROPEADE NAMUR w Belgii
- III Istria Music Festiwal w Chorwacji w 2017 roku
- 55. Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej EUROPEADE 2018 w Portugalii
Zespół uczestniczył w realizacji projektu współpracy międzynarodowej "PAKT-promocja, aktywizacja, kultura, tradycja" realizowanego przez LGD Kraina Wielkiego Łuku Warty.

Folklorna Skupina Gozdar z Czyrna nad Koroszkiem ze Słowenii
Zespół Folklorystyczny Gozdar, jego polsko brzmiąca nazwa to Leśnicy. Zespół rozpoczynał swoją działalność w leśniczówce współpracując ze związkiem leśników w Słoweńskiej Karyntii. Pierwszy występ tancerki i tancerze wykonali w strojach, które im pożyczył inny zespół. Zespół istnieje już 37 lat.
Zespół Gozdar szerzy tańce i pieśni ze swojego regionu Koroška i przekazuje tradycje ludowe młodszym pokoleniom w regionie, w Słowenii i w Europie.
Najbardziej dumni są z występu w 2011 roku w Sarajewie, gdzie zdobyli drugą nagrodę na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym.

Zespół Tańca Ludowego "MOLODIST" z Ukrainy
Zespół Tańca Ludowego “MOLODIST” z Czerwonogrodu - okolice Lwowa został założony w 1961 roku. Prezentuje bogactwo ukraińskiego folkloru wraz z jego zwyczajami i tańcami na różnych festiwalach i koncertach na Ukrainie, a także zagranicą, m.in. w Polsce, Grecji, Rosji, Białorusi, Czechach, Finlandii, Rumunii, Macedonii i Bułgarii. Obecnie zespół liczy 85 członków, którzy działają w dwóch grupach : dziecięcej i młodzieżowo-dorosłej. Kierownikiem grupy i jednocześnie dyrektorem artystycznym jest Ludmila Pribega
Zespół zaprezentuje następujące układy: Chopak, Kopiruż – taniec kozacki, chłopcy – Chłonczart, a dziewczyny zatańczą taniec Jarocka Karicka – Łemkowski