XXVII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY



Informacja z przebiegu XXVI Finału WOŚP.
"Raz do roku wielkie granie, wielkie granie w pomaganie...."


Już po raz 27 odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miejsko – Gminny Dom Kultury w Działoszynie, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Działoszynie oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Działoszynie po raz dwudziesty drugi włączyli się w tą szczytną akcję charytatywną.

Celem finału jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to takie placówki, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.
W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy.

Na scenie zaprezentowały się placówki oświatowo – wychowawcze z terenu naszej gminy, grupy działające przy Miejsko – Gminnym Domu Kultury oraz Orkiestra Dęta Cementowni „ Warta” S.A.
Organizacja XXVII Finału nie byłaby możliwa bez wsparcia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Działoszynie na czele z dyrektor p. Urszulą Nowak, oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka z Działoszyna na czele z dyr. p. Katarzyną Ciura, które zajęły się zbiórką funduszy. Całość akcji koordynowały nauczycielki: p. Justyna Nowakowska, p. Beata Piekarz, p. Marzena Węzik oraz p. Angelika Miksza (Szkolne koło Wolontariatu).

Podczas ostatniego finału zebrano następujące kwoty:
- wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Działoszynie - 2976,30 zł
- Szkolne koło Wolontariatu działające w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Działoszynie - 2423,37
Obie kwoty zostały zebrane m.in. podczas koncertu w Miejsko - Gminnym Domu Kultury.

Na terenie Działoszyna podczas 27 finału WOŚP kwestowali również: - wolontariusze z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Działoszynie (zbiórka na ulicach gminy) - 6753,43 zł
- Galeria Fryzur i Urody p. Ewy Klimczak - 7837,30 zł
Brawo! Działoszyn to jest łączna kwota - 19990,4 zł

W programie artystycznym udział wzięli:

Przedszkole Publiczne” Bajka” w Działoszynie – grupa Trampolinki przygotowana przez p. Renatę Ryś zaprezentowała „Bałwankową polkę”.

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Działoszynie – W wykonaniu uczniów obejrzeliśmy tańce, piosenki oraz wysłuchaliśmy gry na skrzypcach. Uczniów przygotowała p. Karina Weber, p. Katarzyna Oryś i p. Grzegorz Warzycha. Odbył się również pokaz zumby przygotowany przez p. Małgorzatę Gajdę.

Grupy taneczne i przedstawiciele grupy wokalnej działające w MGDK. Dzieci przygotowane przez p. Zofię Szpikowską i Julitę Bociągę.

Szkoła Filialna w Szczytach – spektakl teatralny „Dziewczynka z zapałkami” wystawiony przez uczniów szkoły, a przygotowany przez p. Beatę Wojtal, Aldonę Majchrzak i Ewę Mordalską.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Raciszynie – piosenki i tańce przygotowane przez p. Magdalenę Piotrowską i Urszulę Smolarek.

Oddział Przedszkolny w Kolonii Lisowice – grupa 5,6 latków zaprezentowała piosenkę „ Chodzi rok po całym świecie” oraz taniec do piosenki „ Zima, zima, zima”. Przedszkolaków przygotowały p. Michalina Skoczylas i Małgorzta Pierz.

Szkoła Filialna w Kolonii Lisowice – uczniowie zaprezentowali układy taneczne przygotowane przez p. Bożenę Wcisło.

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Działoszynie – piosenki w wykonaniu uczniów szkoły przygotowane przez p. Justynę Nowakowską. Marzena Węzik i Beata Piekarz.

Orkiestra Dęta Cementowni „ Warta” - zagrała różnorodne i przepiękne utwory.

Orkiestra jest ściśle związana z historią miasta. Przy cementowni działa od 45 lat. Poprzez wyznaczony wiele lat temu kierunek pracy orkiestra wypracowała ogromny dorobek muzyczny. Wykonują muzykę wielkich mistrzów klasyki, ludową, jazz, estradową, uwertury, arie operowe, operetkowe oraz piosenki współczesne.
Orkiestra Dęta Cementowni „Warta” zbiera bardzo dobre recenzje w kraju i poza jego granicami promując polską muzykę. W ostatnich latach wystąpiła w setkach imprez. Nie może jej zabraknąć w czasie uroczystych inauguracji, festynów, świąt i okolicznościowych spotkaniach różnych środowisk.
Orkiestra ma już ponad 130 lat i z roku na rok odmładza się, dzięki dobieranemu repertuarowi, który zawsze jest „na czasie”. Są młodzi muzycy i są ludzie, którzy grają od lat. Najbardziej jednak cieszy to, że lubią to co robią. Kapelmistrzem orkiestry jest pan Artur Szczęsny.

Bardzo serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się do przeprowadzenia i zorganizowania koncertu finałowego.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i udział w koncercie XXVII Finału WOŚP. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami i udzieliliście konkretnej pomocy . Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Państwa orkiestry udowodniliśmy, że nasza społeczność potrafi zjednoczyć się i wspólnymi siłami nieść pomoc oraz nadzieję potrzebującym. Mamy nadzieję, że mimo ostatnich smutnych wydarzeń będziecie Państwo z nami za rok. Mamy nadzieję, że Orkiestra będzie grała do końca świata i o jeden dzień dłużej.