SOBÓTKA 2015


W dniu 20.06.2015 r. w Działoszynie w parku Strażaka odbył się festyn plenerowy Nadwarciańskie Noce Świętojańskie w Krainie Wielkiego Łuku Warty.

Organizatorami imprezy byli: Miejsko – Gminny Dom Kultury w Działoszynie, Miasto i Gmina Działoszyn oraz Lokalna Grupa Działania „ Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Program imprezy był niezwykle bogaty nie zabrakło atrakcji na scenie oraz poza nią. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonały: dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury p. Iwona Mordalska, prezes LGD Kraina Wielkiego Łuku Warty p. Danuta Kuśnierczyk oraz ……………………. Z LGD.

Po oficjalnym otwarciu sceną zawładnęły grupy taneczne zespołu „ Tęcza”, oraz grupa wokalna i teatralna działające w MGDK. Pomimo, że niektórzy członkowie grup już „ poczuli wakacje” dzieci i młodzież świetnie się spisały.
Kolejny punkt programu niestety za sprawą niesprzyjającej aury został nie dość, że przesunięty to jeszcze okrojony, ale był naprawdę super. A to za sprawą niesamowitych sołtysów i ich drużyn. Jak zawsze wspaniały koncert dała Orkiestra Dęta Cementowni „ Warta” prowadzona przez p. Artura Szczęsnego. Po orkiestrze na scenie zagościł zespół folklorystyczny „ Trębaczewianie”.

Nie zabrakło również tanecznego show. Dla zebranych zatańczyła para taneczna klasy B: Katarzyna Bociąga i Mateusz Klich oraz Zosia Stefaniak i Mateusz Kowalczyk na co dzień trenujący w szkole tańca Zorba Mykanów.Taniec w ich wykonaniu to prawdziwe mistrzostwo: piękne dziewczyny, przystojni młodzi chłopcy, wdzięk, gracja, bajeczne stroje i super muzyka. Krótko mówiąc byli wspaniali.
Kulminacyjnym punktem programu był obrządek Nocy Świętojańskiej z zapalonym ogniskiem oraz puszczaniem wianków prowadzony przez zespół „ Trębaczewianie”.

Poza sceną działo się jeszcze więcej. Na imprezę tą przybyły Stowarzyszenia z gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania, które przygotowały do degustacji swoje lokalne potrawy przygotowane z tradycyjnych produktów kulinarnych. Wszyscy przybyli zupełnie nieodpłatnie mogli skosztować dań charakterystycznych dla Nadwarciańskiego obszaru. Dań było mnóstwo, stowarzyszenia przygotowały m.in: pierogi, bigos, żurek, zupę chrzanową, , pajdę chleba ze smalcem i ogórkami małosolnymi oraz potrawy z kaszy jaglanej i kaszy gryczanej.
Imprezę zakończono dyskoteką pod gwiazdami prowadzoną przez dziennikarza z Radia Ziemi Wieluńskiej. Festyn był bardzo udany i mamy nadzieję, że wejdzie na stałe do harmonogramu imprez kulturalnych przygotowanych przez MGDK.

20 czerwca 2015 r. w Działoszynie w Parku Strażaka odbyły się Nadwarciańskie Noce Świętojańskie. Na imprezę przybyły Stowarzyszenia z gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, które przygotowały do degustacji swoje lokalne potrawy. Dzięki temu każdy uczestnik imprezy mógł skosztować dań charakterystycznych dla Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Wszystkie stowarzyszenia przygotowały różne dania, tak aby zaspokoić gusta wszystkich smakoszy. Noc Świętojańska obfitowała oczywiście w liczne atrakcje artystyczne jak i zarówno Kulinarne gdyż podczas Nocy Świętojańskiej odbył się konkurs Kulinarny. Głównym punktem imprezy był obrządek Nocy Świętojańskiej przedstawiający widowisko plenerowe z udziałem dzieci zakończone puszczaniem wianków przez panny.