JESIENNE SPOTKANIA Z FOLKLOREMZespół Regionalny Magurzanie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Został on założony w 1984 r. przez Krystynę Mikociak z inicjatywy społeczności lokalnej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zarzeczu. Kultywując tradycje regionalne, poprzez taniec, śpiew i muzykę Beskidu Żywieckiego, stał się pomnikiem dawnego świata naszych przodków. Tworzy go około pięćdziesięcioosobowa grupa tancerzy, wokalistów oraz muzyków w wieku od 15 do 30 lat, którzy pielęgnują folklor własnego regionu oraz regionów ościennych. Koncerty odbywają się zawsze przy akompaniamencie żywej muzyki w wykonaniu tradycyjnej kapeli ludowej. Poziom artystyczny zespołu wielokrotnie doceniali jurorzy festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych, o czym świadczą liczne nagrody.

Zespół Bałdrzychowianie - celem członków zespołu jest przekazanie i nauczenie młodzieży tańca ludowego naszego regionu. Poprzez pracę z rodzicami i młodzieżą zapalonego do tańca kolegi Janusza Dudy z Bałdrzychowa, udało się zachęcić młodzież do przychodzenia na próby. Potem powstał zespół dziecięcy. W skład zespołu wchodzi też 5-cio osobowa kapela. Wszyscy członkowie zespołów bardzo są systematyczni i spotykają się regularnie co tydzień na próbach. Dzięki takiej systematyczności, mamy już pierwsze sukcesy na festiwalach w naszym województwie. Byliśmy również na Węgrzech i gościliśmy grupę Węgrów w Bałdrzychowie. Gościliśmy również grupę Ukraińców ze Lwowa. W lipcu 2017 r. mieliśmy zaszczyt reprezentować Polskę na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym EUROPEADE 2017.

Trębaczewianie Zespół w swoim repertuarze ma opracowane pieśni ludowe różnych regionów Polski, pieśni patriotyczne i obrzędowe. Bierze udział w wydarzeniach kulturalnych na różnych szczeblach, w konkursach i przeglądach, na których odnosi wiele sukcesów m.in.
- jest laureatem 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2013 roku
- I miejsce na III Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych "Złoty Talizman" w Pawłowicach w 2013 roku
- I miejsce na 36 Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu w 2014 roku
- zakwalifikował się do finału 21. międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie 2015 roku oraz koncertu galowego tego konkursu
- I miejsce na XXII Międzynarodowym Przeglądzie zespołów Regionalnych ZŁOTY KŁOS Euro-Folklor 2015 w Zebrzydowicach
- II miejsce w VI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie w 2015 roku
- wyróżnienie na 16 Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Nasz wieczne kolędowanie" w 2016 w Niepokalanowie
- I miejsce na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Żarkach
- II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu w 2018 roku
Zespół uczestniczył również w festiwalach międzynarodowych, m.in.
- w 9. Międzynarodowych Spotkaniach Grup Folklorystycznych "Praskie Dni Folklorystyczne" w Pradze 2015 rok
- Festiwalu Folklorystycznym "TISZA" na Węgrzech w 2016 roku
53. Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej EUROPEADE NAMUR w Belgii
- III Istria Music Festiwal w Chorwacji w 2017 roku
- 55. Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej EUROPEADE 2018 w Portugalii
Zespół uczestniczył w realizacji projektu współpracy międzynarodowej "PAKT-promocja, aktywizacja, kultura, tradycja" realizowanego przez LGD Kraina Wielkiego Łuku Warty.